Про режим праці та відпочинку у спекотній період
Зміни клімату, що спостерігаються в останні роки на Землі , в Україні проявляються в формуванні більш жорсткіших умов мікроклімату в залежності від сезону . Це обумовлює наявність дуже низьких температур повітря в зимову пору і високих температур влітку , зміну співвідношення ясних і хмарних днів та інше. У зв’язку із забрудненням атмосфери зростає інфрачервона частина сонячного спектру в літню пору. Більш жорсткі умови мікроклімату особливо впливають на умови праці робітників , які виконують роботи просто неба.
Згідно даних гідрометеорологічної служби України в літні місяці опівдні спостерігається високий рівень температури повітря (30-40 0С) і інтенсивного сонячного опромінення.
Внаслідок сонячного опромінення максимальна температура поверхні грунту і зовнішніх поверхонь будівель досягає 40-66 0С і являє собою вторинні джерела інфрачервоного випромінювання інтенсивністю до 150 вт/м2. Таким чином при перебуванні на відкритих майданчиках опромінюється майже уся поверхня тіла людини, тепло діє і через підошву взуття при перебуванні на нагрітих поверхнях і теплове навантаження знаходиться на рівні екстремальних величин.
Одним з основних засобів профілактики запобігання теплових ударів, перегрівання і формування патологічних реакцій при роботі в умовах спеки відносяться організаційні заходи щодо раціоналізації режиму праці і відпочинку.
- При роботі на відкритих майданчиках потрібно починати робочий день на 2-3 години раніше з тим , щоб не працювати з 11.00 до 16.00 , коли Сонце стоїть майже в зеніті і в його спектрі переважає інфрачервона частина, що обумовлює нагріваючий ефект. Це питання повинно вирішуватись адміністрацією підприємства при узгодженні з профспілками.
- Доцільно раціоналізувати внутризмінну працю з тим, щоб працівник не менш 10-20% робочого часу був у змозі відпочити в оптімальних умовах мікроклімату. Тривалість регламентованих перерв повинна становити не менше 10% робочого часу на кожні 2 0С перевищення температури .
- При поєднанні температури повітря , що перевищує допустимий рівень і відносної вологості , яка перевищує 75%, тривалість регламентованих перерв рекомендується встановлювати не мене 20% робочого часу.
- При інтенсивності теплового випромінювання понад 350 вт/м2 та опромінення понад 25% поверхні тіла тривалість різних періодів роботи не повинна перевищувати 20 хвилин з перервою в 8-10 хвилин в оптімальних умовах мікроклімату. Сумарне опромінювання на протязі робочої зміни не повинно перевищувати 50% робочої зміни.
- Для відпочинку на час регламентованих перерв , прийому їжі , має бути обладнане приміщення в робочій зоні з оптімальним мікрокліматом ( кімнати, кабіни, бокси з кондіціонерами або обладнаними системами радіаційного охолодження) з метою профілактики перегрівань
- Обмежити виконання робіт підвищеної небезпеки, в тому числі робіт на висоті, експлуатацію баштових кранів та інших будівельних машин, механізмів;
- Провести позапланові інструктажі з працівниками щодо дотримання вимог безпечного ведення робіт та надання долікарської допомоги у разі сонячного та теплового удару, запаморочення;
- Доукомплектувати медичні аптечки на робочих місцях
- Проводити медичні огляди на початку робочої зміни працівників, які виконують роботи, що віднесені до робіт з підвищеною небезпекою, або експлуатують об’єкти підвищеної небезпеки тощо.