Іванівська громада
Тернопільська область

Відпустка на період карантину

Передбачено відпустка без збереження заробітної плати за бажанням працівника із двох підстав:

 • Пунктом 3-1 частини першої статті 25 Закону України "Про відпустки" (далі - Закон) передбачено, що відпустка без збереження заробітної плати за бажанням працівника надається в обов’язковому порядку матері або іншій особі, зазначеній у частині третій статті 18 Закону, для догляду за дитиною віком до 14 років на період оголошення карантину на відповідній території.
 • Крім того, відповідно до статті 26 Закону будь-який працівник може отримати за згодою власника або уповноваженого ним органу відпустку без збереження заробітної плати.

         При цьому, згідно з Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 17.03.2020 № 530-IX було внесено зміни до статті 26 Закону України "Про відпустки" , де зазначено, що термін перебування у відпустці без збереження заробітної плати на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України відповідно до Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб", не включається у загальний термін (не більше 15 календарних днів на рік), встановлений ч.1 статті 26 Закону та ч. 2 статті 84 Кодексу законів про працю України.

         Відпустка відповідно до статті 26 Закону України «Про відпустки» надається виключно за згодою сторін. Примусове відправлення працівників у відпустку без збереження заробітної плати – це грубе порушення законодавства про працю.

 

      Коло осіб, що мають право на отримання відпустки в обов'язковому порядку

Відповідно до пункту 3-1 частини першої статті 25 Закону право на відпустку мають:

 • матір
 • батько
 • баба
 • дід
 • інші родичі, які фактично доглядають за дитиною
 • особа, яка усиновила дитину
 • особа, яка взяла під опіку дитину
 • один із прийомних батьків
 • один із батьків-вихователів

Підстави для надання відпустки

      Період, на який оголошено карантин, має бути підтверджений документально. Рішення щодо тимчасового призупинення навчального процесу у навчальних закладах та установах освіти в кожному районі чи місті обласного значення управління та відділи освіти ухвалюють відповідно до норм Закону України "Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення". Запровадження карантину через перевищення епідемічного порогу захворюваності на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції оголошується органами місцевого самоврядування. Загальноосвітні навчальні заклади у зв’язку з цим видають накази про призупинення навчального процесу. Отже, на практиці документами, що підтверджують оголошення карантину, для працівників, які хочуть оформити відпустку без збереження заробітної плати, можуть бути довідки з навчальних закладів або копії наказів про призупинення навчального процесу.

Якщо працівник бажає отримати відпустку відповідно до пункту 3-1 частини першої статті 25 Закону, він має подати заяву про надання такої відпустки, до якої долучити копію свідоцтва про народження дитини та документ, який посвідчує відповідний статус працівника (заява працівника про надання відпустки без збереження заробітної плати на період оголошення карантину).

Термін, на який надається відпустка

        Пунктом 3-1 частини першої статті 25 Закону передбачено, що відпустка без збереження заробітної плати надається на період оголошення карантину на відповідній території. Оскільки весь період карантину може тривати кілька тижнів і за потреби може продовжуватися та запроваджуватися кілька разів протягом року, така відпустка може бути продовжена та надаватися стільки разів, скільки впродовж року буде відповідних подій. Згідно Закону від 17.03.2020 р. № 530 внесено зміни до ст. 84 КЗпП, ст. 26 Закону "Про відпустки". У відповідності до якого термін перебування у відпустці без збереження заробітної плати на період карантину не включається у загальний 15-денний ліміт для таких відпусток, які надаються за ст. 26 Закону "Про відпустки".
Міністерство соціальної політики України у листі від 29 квітня 2016 року № 243/13/116-16 роз’яснює, що роботодавці за рахунок власних коштів можуть установлювати додаткові трудові та соціально-побутові пільги для працівників, зокрема, інші види оплачуваних відпусток або відпусток більшої тривалості, ніж встановлено законодавством, на умовах, визначених у колективному договорі.

Альтернативні варіанти для працівника і роботодавця

Крім відпустки батьки дітей до 14 років на період оголошення карантину можуть скористатися іншими правами і гарантіями, а саме:

 • використати щорічну відпустку, а також додаткову соціальну відпустку;
 • оформити листок непрацездатності в разі, якщо дитина захворіла в період карантину;
 • оформити відпустку без збереження заробітної плати, що надається за угодою сторін тривалістю до 15 календарних днів;
 • працювати на умовах неповного робочого часу відповідно до статті 56 Кодексу законів про працю України;
 • перевестись на дистанційну роботу.

     За правовими консультаціями та юридичною допомогою можна звернутися:

 • за телефоном Єдиного контакт-центру 0 800 213 103 (цілодобово, безкоштовно в межах України);
 • Теребовлянське бюро правової допомоги 

за адресою: м. Теребовля, вул. Князя Василька, 104,а.

 тел. 3551(2-10-02), 0682372512.

 

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Створення нового проекту

Ви можете вказати варіанти відповідей для голосування, якщо це потрібно.

Додати файл
Додати файл
Додати файл
Додати файл
Увага! З метою недопущення маніпуляцій суспільною думкою редагування ТА ВИДАЛЕННЯ даного проекту після його збереження буде не можливим! Уважно ще раз перевірте текст на предмет помилок та змісту.

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Авторизація

УВАГА!

Шановні користувачі нашого сайту. В процесі авторизації будуть використані і опубліковані Ваші:

Прізвище, ім'я та по батькові, а також регіон прописки.

Решта персональних даних не будуть зберігатися і не можуть бути використані без Вашого відома.

Погоджуюсь на передачу персональних даних