ВРУ дозволила працювати вдома
2 квітня Президентом підписаний закон №540 від 30.03.2020 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)».
Закон передбачає декілька блоків значних змін до чинного законодавства. Викликані ці зміни пандемією, яка торкнулася і нашої держави, правова система якого абсолютно не була до неї готова.
Перший блок, присвячений все тим же трудовим правам. Так, законом № 540 від 30.03.2020 року внесені такі зміни в Кодекс законів про працю:
- Змінено поняття "трудовий договір", з нього виключили згадку про те, що працівник виконуючи свою роботу, підпорядковується внутрішньому трудовому розпорядку. Причина цієї зміни зрозуміла вводиться можливість дистанційної роботи та роботи з гнучким графіком, однак, щоб уникнути непорозумінь, роботодавцям тепер необхідно подбати про те, щоб пункт по внутрішньому трудовому розпорядку містився в трудовому договорі, розпорядженні або в заяві працівника про прийом на роботу
- Список випадків, для яких обов'язкова письмова форма трудового договору доповнений договором про дистанційну (надомну) роботу.
- Замість короткої статті про можливість ділити робочий день на частини, вводиться нова стаття про гнучкий режим робочого часу, введено поняття дистанційної (надомної) роботи. Важливо відзначити, що застосування як гнучкого графіка так і надомної роботи можливо за угодою між працівником і роботодавцем (в разі введення карантину без згоди працівника), не впливає на обсяг обов’язків, а оплата за неї передбачається в повному об'ємі і в встановлені законодавством терміни. Гнучкий графік, як правило, не застосовується для робіт, де необхідна особиста присутність працівника (торгівля, транспорт і т.д.) або якщо така робота несумісна з безпечними умовами праці. Таким чином, навіть не в умовах карантину або епідемії, законодавець закріпив можливість працювати співробітнику поза приміщенням роботодавця, виконуючи свої обов'язки і отримуючи повну оплату.
- В статтю про порядок оплати простою внесено уточнення з приводу карантину, на цей період за співробітником зберігається заробітна плата в розмірі не менше, ніж ⅔ окладу. Про те що відсутність роботи через карантин і є простоєм не з вини працівника.
- Кодекс доповнено статтею про те, що терміни звернення в суд по трудових спорах продовжуються на час карантину.
- Крім цього, раніше, наказом від 13.03.2020 року, Національне агентство України з питань державної служби внесла зміни до Типових правил внутрішнього трудового розпорядку, дозволивши дистанційну роботу держслужбовцям.
За правовими консультаціями можна звертатись до відділу «Теребовлянське бюро правової допомоги»:
- контактний телефон: +380682452122, +380682372512;
- напишіть на нашу електронну пошту: terebovlianske@legalaid.te.ua
- зателефонувати на безкоштовний номер системи БПД 0 800-213-103,
скористатися правничою вікіпедією WikiLegalAid - https://wiki.legalaid.gov.ua