Іванівська громада
Тернопільська область

Стягнення аліментів з непрацюючої людини

Частина друга статті 51 Конституції України задекларувала обов'язок батьків утримувати своїх дітей до досягнення ними повноліття. Але не всі батьки усвідомлюють свою відповідальність, про їх обов'язки доводитися «нагадувати» в тому ж числі, в судовому порядку.

     Здавалося б, якщо людина не працює, як їй платити аліменти. Чи є об'єктивною ця причина «в очах» закону, особливо, з огляду на той факт, що багато хто приховує свої доходи.

Якщо платник аліментів працює неофіційно

    Відповідно до частини першої статті 80 Сімейного кодексу України аліменти присуджуються одному з подружжя у частці від заробітної плати (доходу) другого з подружжя і (або) у твердій грошовій сумі.

   Якщо платник аліментів має стабільну заробітну плату і з огляду на те, що виконувати судове рішення може роботодавець, просто перераховуючи частину зарплати на аліменти, то такий варіант більш прийнятний.

  Якщо людина офіційно не працює або навмисно приховує доходи, отримує «чорну» зарплату, можливим варіантом вирішення проблеми є подача позову до суду на стягнення аліментів у твердій грошовій сумі.

  Сума аліментів, якщо людина не працює

   Точну тверду грошову суму аліментів, яка підлягає стягненню, якщо людина не працює, назвати може тільки суд після дослідження всіх обставин справи, представлених сторонами документів та інших матеріалів.

   Але відзначимо, що відповідно до статті 182 Сімейного кодексу України, при визначенні розміру аліментів суд повинен враховувати такі фактори:

стан здоров'я та матеріальне становище, як дитини, так і платника аліментів;

наявність у платника інших дітей, непрацездатних чоловіка / дружини, батьків;

наявність майна і майнових прав, наприклад, квартири або машини, грошових коштів, виняткових прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав у платника аліментів.

   Відзначимо, що наведений список не повний, оскільки, суд може прийняти до уваги і інші суттєві обставини.

  Закон говорить, що розмір аліментів повинен бути необхідним і достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Ця норма побічно підтверджує, що батьки рівні не тільки в правах на дитину, але і в обов'язках щодо її забезпечення.

  Наведемо ще одну важливу норму - частина третя статті 182 Сімейного кодексу України говорить, що суд не обмежується розміром заробітку (доходу) платника аліментів у разі встановлення наявності у нього витрат, що перевищують його заробіток (дохід), та по відношенню до яких таким платником аліментів не доведене джерело походження коштів для їх оплати.

   Тобто, варто потурбуватися про те, щоб зібрати докази, що спосіб життя відповідача не відповідає заявленим доходам.

Нагадаємо, що доказами можуть бути як документи, так і показання свідків. Більш того, можна просити суд витребувати докази, які у вас не вдалося дістати самостійно.

 Розмір аліментів з непрацюючого

   Як вже говорилося суд може присудити стягнення аліментів у частці від доходу. Бувають ситуації, що під час судового розгляду у відповідача був дохід і робота, але після винесення судового рішення навмисно чи ні, платник аліментів став безробітним. Виникає логічне запитання, з якої суми будуть обчислюватися аліменти, якщо такої суми немає.

Якщо платник влаштувався на роботу, то нова заробітна плата і стане вихідною точкою. Якщо ні і, якщо відповідач, не став на облік біржі зайнятості, то аліменти будуть нараховуватися, виходячи із середньої заробітної плати за місцем прописки.

Під «цією місцевістю» ховається цілком зрозуміле місце виконання судового рішення, яким найчастіше виступає місце проживання або місце роботи платника аліментів, а також місцезнаходження майна боржника в аліментних відносинах. Середня заробітна плата визначається територіальними органами Державного комітету статистики України.     Вищевказані органи надають дані щодо розміру середньої заробітної плати для конкретної місцевості на вимогу державного виконавця. Останній керується отриманими даними при визначенні того, яка сума аліментів з непрацюючого підлягає оплаті з урахуванням заборгованості.

Якщо платник аліментів одержує допомогу з безробіття

   Якщо відповідач став безробітним, вже після рішення суду, але при цьому став на облік біржі зайнятості, аліменти будуть відраховуватися з одержуваної допомоги по безробіттю.

Нагадаємо, безробітним, чий страховий стаж за останні 12 місяців до реєстрації на біржі праці перевищує 6 місяців, розмір виплат по безробіттю розраховується в процентному співвідношенні до їх середнього доходу (зарплати) в залежності від страхового стажу.

     Відзначимо, з 1 березня 2020 року в Україні збільшено мінімальний розмір фінансової допомоги на випадок безробіття з 1630 гривень до 1800 гривень. У свою чергу максимальний розмір таких виплат не може перевищувати 4 прожиткових мінімуми для працездатних осіб.

В яких випадках призначається державна допомога?

   Якщо один з батьків ухиляється від сплати аліментів, не має можливості утримувати дитину або місце проживання (перебування) його/її невідоме, «аліменти» платитиме держава, точніше тимчасову допомогу.

Підставами для призначення допомоги є:

рішення суду про стягнення аліментів з одного з батьків не виконується у зв'язку з ухиленням від сплати аліментів або відсутністю у боржника коштів та іншого майна, на які за законом може бути проведене стягнення;

щодо одного з батьків здійснюється кримінальне провадження або платник аліментів знаходиться на примусовому лікуванні, визнаний в установленому порядку недієздатним, перебуває у місцях позбавлення волі чи на строковій військовій службі;

місце проживання (перебування) одного з батьків не встановлено.

Для того, щоб призначили тимчасову допомогу від держави, одному з батьків, який утримує дитину, необхідно звернутися в орган соцзахисту за своїм місцем проживання.

Який розмір державної допомоги?

Розмір такої допомоги розраховується як різниця між 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців.

Відповідно до статті 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2020 рік» прожитковий мінімум становить на:

дітей у віці до 6 років: з 1 січня 2020 року - 1779 гривень, з 1 липня - 1859 гривень, з 1 грудня - 1921 гривня;

дітей у віці від 6 до 18 років: з 1 січня 2020 року - 2218 гривень, з 1 липня - 2318 гривень, з 1 грудня - 2395 гривень.

Відповідальність за несплату аліментів

Тим, хто вирішив, не платити аліменти на свою дитину, можна нагадати про відповідальність.

В Україні передбачена як адміністративна, так і кримінальна відповідальність за несплату аліментів.

  Адміністративна відповідальність встановлена ​​статтею 183-1 Кодексу України про адміністративні порушення. Так, якщо через несплату аліментів на утримання дитини виникла заборгованість в сумі відповідних платежів за 6 місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання, боржник може бути залучений до виконання суспільно корисних робіт на термін від 120 до 240 годин.

   Варто відзначити, що в разі повторного протягом року вчинення такого правопорушення, вже доведеться відпрацювати на громадських засадах від 240 до 360 годин.

   Стаття 164 Кримінального кодексу України передбачила кримінальну відповідальність за злісне ухилення від сплати аліментів, встановлених рішенням суду. Санкцією цієї статті передбачено покарання у вигляді громадських робіт на строк від вісімдесяти до ста двадцяти годин або арешту на строк до трьох місяців, а навіть обмеження свободи на строк до двох років.

   Варто відзначити, що під злісним ухиленням від сплати аліментів, слід розуміти будь-які дії платника аліментів, спрямовані на невиконання рішення суду (приховування доходів, зміну місця проживання або місця роботи без повідомлення державного виконавця і т. д.), які призвели до виникнення заборгованості по сплаті аліментів в розмірі виплат за три місяці.

  Так, якщо розмір заборгованості зі сплати аліментів перевищує 4 місяці (3 місяці для батьків тяжко хворої дитини або дитини з інвалідністю), встановлена ​​можливість накладення наступних обмежень щодо боржників по аліментах:

виїзду за межі України;

керування транспортними засобами;

користування зброєю;

полювання.

  Цікаво, що боржник по аліментах позбавляється права впливати на рішення про тимчасовий виїзді дитини за межі України. Тобто, той з батьків, з ким проживає дитина, самостійно вирішує питання тимчасового виїзду своєї дитину за межі України. Дозвіл у боржника брати не доведеться.

Що стосується фінансових санкцій, закон передбачає накладення штрафу за несплату аліментів в залежності від терміну заборгованості:

понад 1 року - 20%;

більше 2 років - 30%;

понад 3 роки - 50%.

Як стягнути аліменти, якщо людина не працює?

В ідеальному світі батьки самостійно без суду вирішують питання про забезпечення дитини, не дивлячись на сварки та інші незгоди один між одним. Або ж укладають договір, якщо просто словам вже не довіряють. До речі, право укласти договір про сплату аліментів на дитину, в якому визначаються розмір та строки виплат, передбачене статтею 189 Сімейного кодексу України. Варто відзначити, що договір посвідчується нотаріально.

Якщо ж мирно вирішити питання не вдалося, залишається варіант судовий.

Щоб звернутися до суду необхідно скласти позовну заяву. Як вже говорилося, аліменти призначаються або у твердій грошовій сумі або у частці від доходу. Саме в позовній заяві необхідно вказати бажаний спосіб стягнення аліментів.

Додатково зазначимо ряд правових норм, пов'язаних з аліментами

Якщо один з батьків їде за кордон

Якщо після набрання рішенням суду законної сили про стягнення аліментів, їх платник виїжджає для постійного проживання у державу, з якою Україна не має договору про правову допомогу, до його виїзду, аліменти можуть бути з нього стягнуті за весь період до досягнення дитиною повноліття, за рішенням суду.

Додаткові витрати на дитину

При призначенні аліментів не можуть бути враховані всі витрати на дитину того з батьків з ким вона проживає. Дитина може захворіти, травмуватися або виникне необхідність в додатковому розвитку дитини.

Також відзначимо, що додаткові витрати на дитину можуть фінансуватися наперед або покриватися опісля разово, періодично або постійно.

І знову, якщо згоди з приводу розподілу таких витрат досягти не вдалося, розмір участі визначить суд за позовом зацікавленої сторони.

Майно замість аліментів

   Батьки, з дозволу органу опіки та піклування можуть укласти договір про припинення права на аліменти для дитини у зв'язку з передачею права власності на нерухоме майно. Відзначимо, що будь-яке нерухоме майно (квартира, будинок чи земельна ділянка) передається у власність саме дитині. Договір укладається нотаріально, і якщо дитині вже є чотирнадцять років, її залучають до заключення такого договору.

    За правовими консультаціями та юридичною допомогою можна звернутися в Теребовлянське бюро правової допомоги за адресою: м. Теребовля, вул. Князя Василька, 104,а. тел. 3551(2-10-02), 0682372512.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Створення нового проекту

Ви можете вказати варіанти відповідей для голосування, якщо це потрібно.

Додати файл
Додати файл
Додати файл
Додати файл
Увага! З метою недопущення маніпуляцій суспільною думкою редагування ТА ВИДАЛЕННЯ даного проекту після його збереження буде не можливим! Уважно ще раз перевірте текст на предмет помилок та змісту.

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Авторизація

УВАГА!

Шановні користувачі нашого сайту. В процесі авторизації будуть використані і опубліковані Ваші:

Прізвище, ім'я та по батькові, а також регіон прописки.

Решта персональних даних не будуть зберігатися і не можуть бути використані без Вашого відома.

Погоджуюсь на передачу персональних даних