Як діяти, якщо ви стали жертвою домашнього насильства.

Проблема домашнього насильства неймовірно важлива навіть у світових масштабах. Кримінальна відповідальність за домашне насильство. Згідно з законом України "Про запобігання та протидію домашньому насильству" в Кримінальному кодексі є стаття, яка передбачає покарання за даний вид насильства.

Згідно ККУ "домашнє насильство" - умисне систематичне фізичне, психологічне або економічне насильство щодо нинішнього чи колишнього чоловіка або дружини чи іншого родича, що призводить до  фізичних або психологічних страждань, розладів здоров'я, втрати працездатності, емоційної залежності або погіршення якості життя потерпілого.

За порушення закону загрожує покарання у вигляді 150-240 годин громадських робіт, арешт до 6 місяців, обмеження волі до 5 років, або позбавлення волі до 2 років. Проблема насильства в сім'ї останнім часом стала більш гострою тому, що жертви перестали боятися розповідати про те, що їм довелося пережити. Існує чотири форми насильства над жінкою: фізичне, психологічне, сексуальне і економічне/ фінансове насильство. Bід домашнього насильства не застрахований ніхто, тому важливо знати, як себе захистити. Отже: обов'язково фіксувати домашне насильство на фото або відео.  Якщо ви отримали травми у вигляді синців або поранень, викличте швидку, яка повинна це зафіксувати. Фикисируйте побої на фото або відео. Погрози і тиск записуйте на диктофон. В першу чергу необхідно звернутись до органів поліції. Звернення може бути, як в письмовій формі , так і у формі виклику працівників поліції до місця вчинення насильства.

Відповідно до ст.25 Закону України підрозділи органів Національної поліції України у разі iснування безпосередньої загрози життю чи здоров'ю постраждалої особи з метою негайного припинення домашнього насильства, недопущення його продовження чи повторного вчинення мають право винести терміновий заборонний припис. Якщо у ході досудового розслідування буде доведено вину особи-агресора, то дана особа нестиме відповідальність відповідно до норм чинного законодавства.

Друге - це звернення до центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді та установ органів місцевого самоврядування, працівники яких зобов'язані : -скерувати заяву про вчинення насильства до територіального органу внутpішніх справ для вжиття ним відповідних заходів, що входять у компетенцію поліції, а собі залишити копію заяви для вжиття заходів у межах своєї компетенції; -відвідати сім’ю, в якій чиниться насильство, щоб з'ясувати причини насильства й вид допомоги, якої потребують постраждалі члени сім'ї; -провести просвітницьку та роз'яснювальну роботу серед членів сім'ї, де чиниться насильство, і проінформувати про права, заходи й відвідати сім'ю, в якій послуги, якими вони можуть скористатися; -організувати надання постраждалим від насильства психологічних, юридичних, соціально-педагогічних, інформаційних та інших послуг; -у разі необхідності скерувати постраждалих до спеціалізованих установ для жертв насильства в сім'і.

Трете — це звернення до центрів надання безоплатної правової допомоги. Центри безоплатної правової допомоги надають безоплатну первинну та безоплатну вторинну допомоги. Право на безоплатну вторинну правову допомогу мають найбільш незахищені верстви населення, в тому числі і жертви домашнього насильства. Жертви домашнього насильства можуть звернутись до суду для видачі обмежувального припису, який покладає на агресора низку таких обмежень, як:

- заборона перебувати в місці спільного проживання (перебування) особою;

- усунення перешкод у користуванні майном, що є об'єктом права спільної сумісної власності або особистою приватною власністю постраждалoї особи;

- обмеження спілкування з постраждалою дитиною;

- заборона наближатися на визначену відстань до місця проживання (перебування), навчання, роботи, інших місць частого відвідування постраждалою особою;

- заборона особисто і через третіх осіб розшукувати постраждалу особу, якщо вона за власним бажанням перебуває у місці, невідомому кривднику, переслідувати ї та в будь-який спосіб спілкуватися з нею;

- заборона вести листування, телефонні переговориз постраждалою особою або контактувати з нею через інші засоби зв'язку особисто і через третіх oсіб.

Обмежувальний припис видається строком від 1 до 6 місяців та може бути продовжений судом строком не більше 6 місяців.

Четверте — це звернення на Національну «гарячу лінію» з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації. На гарячій лінії можна отримати комплексну допомогу : психологічну, соціальну, реабілітаційну та правову.

Більше інформації щодо використання та захисту своїх прав у повсякденному житті можна дізнатися завдяки загальнонаціональному правопросвітницькому проекту Міністерства юстиції України «Я МАЮ ПРАВО!». Більше інформації про проект «Я МАЮ ПРАВО!» на сайті prаvo.minjust.gov.ua та за номером 0 800 213 103 (єдиний контакт-центр системи надання безоплатної правової допомоги).

За правовими консультаціями та юридичною допомогою можна звернутися в Теребовлянське бюро правової допомоги за адресою: м. Теребовля, вул. Князя Василька, 104, А.

Начальник відділу

Теребовлянське бюро правової допомоги                                              Козачинська В.М.